Adirondack Swimming Clubs and Club Contacts

These are the ONLY Clubs Currently Registered with the Adirondack LSC Registrar.
Do not use ANY OTHER CODES for Team Manager or Meet Manager than those listed.
If your Club Information is NOT Correct or you are a NEW Club not yet listed, contact the AD Webmaster.

Club Name
Click on Name for Website

 

Code

Contact Information

Adirondack Swimming, Inc.

 

AD

This is our LSC
(local swimming committee)
to which all the following clubs belong

Addison Otters

 

ADDI

Julia Doucet
(802) 999-4834
[email protected]
Registrar - Martha Davis
[email protected]
Head Coach - Peter Bicknell
[email protected]

Albany Starfish

ALBS

Greg Antolic
[email protected]
Registrar - Dan Tanski
Co-Head Coach - Dan Tanski
[email protected]
Co-Head Coach - Josh Wolin
[email protected]

Bennington Marauders

 

BENN

Nicole Goswami
(802) 999-5309
[email protected]
Registrar - Nicole Goswami
Head Coach - Nicole Goswami

Adirondack Bluefins

 

BFIN

Maureen Brown
(518) 810-8958
[email protected]
Registrar - Maureen Brown
Head Coach - Jeff Maxwell
[email protected]

Ballston Spa Swim Club

 

BSPA

Allison Sliper
(518) 885-1495
[email protected]
Registrar - Richard Horsch
[email protected]
Head Coach - Kate Gawrys
[email protected]

Canajoharie Crocodiles

 

CANA

Susan Cortright
(518) 376-6221
[email protected]
Registrar - Laurie Vrooman
[email protected]
 Head Coach - Jef Martin
(607) 232-0827
[email protected]

Clinton Cudas

 

CLIN

Andre Paradis
[email protected]
Registrar - Andre Paradis
Head Coach - Andre Paradis

Clark Sports Center

 

CLRK

Sally Zaengle
[email protected]
Registrar - Sally Zaengle
Head Coach - Kristen Griger
[email protected]

Clifton Park Piranhas

CPP

Chuck Dunham
[email protected]
Registrar - Michele LeBlanc
[email protected]
Head Coach - Chuck Dunham

Delmar Dolfins Swim Club, Inc

DELM

Anesa Brkanovic
[email protected]
(518) 281-9430
Registrar - Adam Hershberg
[email protected]
Head Coach - Doug Gross
[email protected]

Duanesburg Electric Eels

 

EELS

Jenn Dixon
(518) 864-9580
[email protected]ca.org
Registrar - Jenn Dixon
Head Coach - Jenn Dixon

Greater Chenango Aquatics

 

GCAT

Saundra Gantt
(607) 373-3005
[email protected]
Registrar - Saundra Gantt
Head Coach - Saundra Gantt

Glenville YMCA Porposises   GLEN Carl Hatt
(518) 399-8118 x 3332
[email protected]
Registrar - Carl Hatt
Head Coach - Carl Hatt

Glens Falls YMCA Gators

 

GLFY

Dennie Swan-Scott
(518) 793-3878
[email protected]
Registrar - Tom Walton
[email protected]
 Head Coach - Dennie Swan-Scott

Greater Glens Falls Flyers

 

GRGF

Paul Crandell
(518) 798-4636
[email protected]
Registrar - Paul Crandell
[email protected]
Head Coach - Paul Crandell

Guilderland YMCA

 

GUY

Connie Miller
(518) 869-5472
[email protected]
Registrar - Connie Miller
Head Coach - Connie Miller

 Hawks Swimming Association

HAWK

Erin Quinn
[email protected]
Registrar - Allison Lucchesi
[email protected]
Head Coach - Erin Quinn

Jammin' Jellyfish Swim Club   JJSC Nick Deck
(315) 532-2383
[email protected]
Registrar - Nick Deck

Head Coach - Nick Deck

Kingston Swim Club

 

KING

Naisha Scott
(845) 338-3810 x114
[email protected]
Registrar - Naisha Scott
Head Coach - Joseph Leirey
[email protected]

Knolls Swim Team

 

KNOS

Bruce Sutphin
(518) 321-5824
[email protected]
Registrar - Bruce Sutphin
[email protected]
Head Coach - Mary Beth Zahnleuter
[email protected]

Marlboro Dukes Swim Team   MDST Oleg Sadchikov
(845) 220-6724
[email protected]
Registrar - Oleg Sadchikov
Head Coach - Oleg Sadchikov

New Hartford Aquatics

 

NHA

Tom Wells
(315) 733-1698
[email protected]
Registrar - Tom Wells
Head Coach - Scott Wanner
[email protected]

Northern TRIBS Swimming

NTS

Joshua Jock
(518) 524-1295
[email protected]
Registrar - Jessica Smith
[email protected]
Head Coach - Joshua Jock

Oneida YMCA Dolphins   ONEI Emily Lapier
(518) 761-5880
[email protected]
Registrar - Emily Lapier
Head Coach - Emily Lapier
Oneonta Family YMCA   ONFY Doug Macomber
(607) 434-1308
[email protected]
Registrar - Doug Macomber
Head Coach - Doug Macomber

Saratoga YMCA Stingrays

 

SARY

Pat Bonga
(518) 583-9622 x125
[email protected]
Registrar - Pat Bonga
Head Coach - Julie Nolan
[email protected]

Schenectady-Saratoga Swim Club

 

SCHE

Laura Davis
(518) 522-5144
[email protected]
Registrar - Laura Davis
Head Coach - Jerry Adams
[email protected]

Schoharie Valley Penguins

 

SVP

Regina Anderson
(518) 441-3262
[email protected]
Registrar - Regina Anderson
Head Coach - Jan Herrick
[email protected]

Tigers Aquatic Club   TAC Chris Sammons
(845) 389-9644
[email protected]
Registrar - Chris Sammons
Head Coach - Chris Sammons

Turbine Swim Club

 

TBS

Morris McIntosh
(315) 778-2447
[email protected]
Registrar - Noelle Haney
Head Coach - Noelle Haney
[email protected]

Uncle Sam Swim Team

 

USAM

Robert McLeod
(518) 286-3678
[email protected]
Registrar - Robert McLeod
Head Coach - Robert McLeod

Lake Champlain Waves

 

WAVE

George Barnett
(518) 563-7350
[email protected]
Head Coach - John Ruff
[email protected]
Registrar - Deirdre Schaefer
[email protected]

Unattached
(Athletes NOT Affiliated with Any Club)

 

UN

Any Swimmer who has not joined a club
and is USA Swimming Registered or
Any Swimmer who has not fulfilled their USA Swimming required 120 day waiting period after changing clubs is Unattached.
The UN code is the ONLY CODE
Recognized by USA Swimming
for Unattached Athletes.